A lovas ülése
A "lovas ülése" fogalmát többnyire hamisan értelmezik, mert általános felfogás szerint kevésbé vonatkozik a kéz és a felsőtest tartására, a felső és alsó comb fekvésére, mint inkább és főképpen arra, vajon a lovas 1, magát elengedve ül-e a lovon, 2, csak az egyensúly által tartja e magát a nyeregben és, 3, megtanulta-e, hogyan kell felsőtestével a ló mozgását követnie (ehhez hozzásimulnia)? Aki az ülésnek ezt a három alapelemét elsajátította, az nemcsak szépen, de jól is ül: azonkívül úgy tudja szabályozni és megszabni felsőteste, keze és lába (felsőcombja s alsólábszára) tartását, ahogyan ezt az érzése parancsolja és a szükség megköveteli, hogy helyes befolyásokkal hasson a lóra. Az úgynevezett "szabályszerű" és helyes ülésről magunknak alkotott kép igen könnyen a külső forma veszedelmes túlértékelésére vezethet, ami tudvalevőleg már több kárt okozott, mint amennyi hasznot hajtott.
Különféle ülésformák:
A lovas sok féle képpen ülhet a lovon, helyesen is, meg rosszul is, így érdemes mások ülésének elbírálását, javítását figyelni, mert sokat tanulhatunk belőle. A helyes ülés ábrázolása rajzban, agy körülírása szavakkal okvetlenül is a külső forma utánzására csábít. Ez a vágy ugyanúgy hibás, mint amilyen helytelen, ha az oktató tanítványát helyes ülésre inti, mert ez egyből merevséget okoz a lovasnak, és ez súlyos hiba.
Tehát a kérdés: "hogyan tanuljon meg a lovas ülni" igen jelentős, de nem lehet egykönnyen megválaszolni. Gyakori, hogy a lovasok ezt kérdik edzőjüktől: "Helyesen ülök?" vagy "Milyen hibáim vannak még?". De erre az edző nem tud válaszolni, mert ő is csak külső alapján tudja megítélni, mert azt nem érzi, hogy a lovas biztonságban érzi-e magát a lovon, kényelmes-e neki, vagy hogy elengedetten és érzéssel ül-e a lovon.
A lovon mégis van helyes testtartás, ami a külsőre vonatkozik, és ez ugyanúgy fontos, mint érezni a lovat. A lovon a lovas fülének, vállának, derekának és sarkának egy függöleges vonalat kell alkotnija. Az alkar a szár folytatása, a csukló nem törhet meg, a könyék a test mellett legyen. A lovas mélyen üljon a nyeregben, tehát elengedetten, lazán simuljon a nyereghez teljes súlyával, ülepével kövesse a ló mozgását. A lovas 4 ponton biztosítsa ülését a nyeregben: a két ülőgumójával és két térdével.
|