A helyes bánásmód
A lónak is vannak érzései! Ezt sokan figyelmen kívül hagyják, így lovaikkal brutálisan bánnak. A lóval nem szabad kiabálni, ahogyan verni és kergetni sem. Ez neki kínzásnak számít. Egy idő után - ha jól bánunk a lóval - elfogadja lovasát vezérnek, de a lovasnak ezt sem szabad kihasználnia.
A ló csak akkor bízik meg gazdájában, ha az kimutatja a bizalmát a ló iránt, ill. ha közli a lóval, hogy szereti. Ezt sokan félreértelmezik, és megpróbálják úgy kimutatni, hogy minden nap répával, almával és egyéb finomságokkal etetik a lovat! A bizalmat kimutatni más módokon is lehet: ha a lovas időnként teljesen a lovára hagyatkozik, akkor a ló tudja a dolgát, és megbízik gazdájában. Hasonló módszerekkel kell egy lovat magunkhoz szoktatni.
A ló mozgás igényét karámmal vagy lovaglással lehet csillapítani. A régen lovagolt lovat vagy a csikót fokozatosan kell hozzá szoktatni az egyre nagyobb és egyre nehezebb munkaidőhöz.
A pucolás:
A ló szőrének, patáinak, sörényének és farkának ápolása nagyon lényeges. De ezek nehézsége minden évszakban változik.
Nyáron a lovak gyakran megizzadnak, így le kell mosni őket, majd vízlehúzóval lehúzni testükről a vizet. A felhevült illetve beteg lovat mosni nem szabad, mert ezzel csak ártanánk neki.
Ősszel az esőben a karámozott lovak szeretnek hemperegni, és ezáltal sárosak lesznek. A sáros ló szőre alá a por beragad, és így nehéz onnan kivakarni. Ehez használatos a porszívó, mely a végére erősített vakaróval hamar kiszívja a port a ló szőre alól.
Télen a lovak hosszú szőre alá a sár még jobban le tud rakódni, és így szinte lehetetlen kiszedni onnan a koszt.
Tavasszal a lovak vedlési időszaka veszi kezdetét, így ne csodálkozzunk, ha a bokszban kisebb-nagyobb szőrcsomókat találunk. Ebben az évszakban a lovak maguktól tisztítják magukat azzal, hogy az ősszel és télen bekoszosodott szőrt "levetik".
A sörény és farok ápolása: a ló sörényét és farkát a testszőrzethez hasonlóan gondosan kell ápolni. A sörényt vissza kell nyírni szép egyenesre. A farkat nem szabad túlzottan lenyírni, mivel a lónak ez az egyetlen védekezőszere a legyek és egyéb rovarok ellen. Így a farkat sem ritkítani, sem erősen befonni nem szabad, mert ezzel akadályozzuk a farok szabad mozgását és hatását. A sörényt ritkítani gyakran kell. A farokkal ellentétben a sörényt szabad fésűvel ill. sörénytépővel fésülni, mert ennek nem árt. A farok viszont túlzottan megritkulhat.
A paták ápolása: a patákat lovaglás előtt, után, karámozás előtt, után ki kell kaparni, mert a ló patkója alá beragadhatott kavicsok, és fadarabok lesántíthatják a lovat. A patákat hetente egyszer legalább be kell kenni patazsírral vagy pataolajjal, hogy megakadályozzuk annak kiszáradását.
Lóápoló eszközök:

a, szalmacsutak b, lókefe c, vakaró d, sörényfésű e, gyökérkefe f, lúdtollkefe g, csikóvakaró h, farokfésű i, lókesztyű j, patatisztító k, patatisztító l, olló
Illetve a képen nem feltűntetett:

patazsír
vagy

Pataolaj,
svicckés (vízlehúzó),
olló (lekerekített hegygyel),
mosókefe,
tepsivakaró és
patakaparó.
Gondozott lovak
Néhány kép és leírás egy gondozott ló testrészeiről:
Egy gondozott pata! A pata egyik leggyakoribb betegsége a nyírrotkadás. Ezt általában anaerob rothasztó baktériumok okozzák, melyeknek legfőbb ellensége a szárazság és a levegő. Ezért fontos, hogy az alom száraz, és a ló patája gondozott legyen.
Egy gondozott ló szőrzete fényes, sima és eredeti színű! Ezt pucolássallehet elérni. Időnként néhány perc, de van amikor több óra pucolás kell egy ló szőrzetének teljes kitisztításához. Ezért a türelem is fontos a lovaglásnál.
Gondozott farok. Alapos keféléssel mindenki elérheti lova farkának szépségét. De a ló farkát szigorúan tilos fésűvelkefélni!
Gondozott sörény. Kefélés és Fésülés, időnként megtépés árán minden ló sörénye ilyen szép lesz.
Gondozott pofa, fej is lényeges. A szemeket szivaccsal le kell törölni, ahogyan az orrlyukakat is. A száját ugyanúgy. A fülét nagyon finoma meg kell pucolni kívülről. Nem szabad hajlítgatni a ló fülét, mert egy idő után elhalhatnak az idegek.
Fittness
Ha egy ló sok ideig nem lesz lovagolva, nem szabad azonnal neki esni a legnehezebb feladatoknak! Ez túl megterhelő a ló inainak. Ezen fittness tréninggel lehet segíteni. Az első 1-2 hétben némi kis séte akár terepen, akár pályán. A következő szakaszban mindig kicsivel többet lehet vele ügetni, majd a végén már vágtázni is lehet vele. De csak szépen fokozatosan. Az ugratás a fittness 9 hetéből csak a hetetikben jöhet, mert ekkor a ló már hozzászokott a rendszeres mozgáshoz. Az akadályok mérete itt is csak fokozatosan növekedhet. Természetesen a ló megérdemel minden héten legalább 1 pihenőnapot. Ezt nem csak a fittnesses lovak, hanem minden más ló esetében is igaz. |